Pim-Pim lockade tv och storpublik – ”Träffen på bollen var magisk”

SVT var där och runt bana 13 stod åskådarna tätt.
I fokus: 37-årige Joachim ”Pim-Pim” Johansson.
Efter att inte ha spelat en turnering på sex år gjorde han i dag comeback i förkvalet till Stockholm Open.

Även om det ifjol var många åskådare i Salk-hallen då Leo Borg mötte Gustaf Ström i förkvalet brukar matcherna där locka bara spelarnas närmaste.

Annat i dag då ”Pim-Pim” gjorde entré vid lunchtid. Med förkvalsmått var det storpublik vid bana 13 där också SVT fanns på plats.

Den tidigare världsnian besegrade 21 år yngre Michael Minasyan med 6-4, 6-4.

-Träffen på bollen var magisk, säger ”Pim-Pim” som berömmer den unge talangen:
-Jag tycker att han gör det bra. Han hänger på när jag har matchboll vid 5-1. Det var fullt med folk, tv var där han möter en tidigare topp-10-spelare. Det var en bra erfarenhet för honom.

”Pim-Pims” kropp är ännu inte hundraprocentig.
-Jag har medvetet brutit ner kroppen med några tuffare dagar för att förhoppningsvis klara mig bättre längre fram i Stockholm Open, säger han och fortsätter:
-På flera ställen i kroppen har jag dock inte återhämtat mig vilket självklart påverkar.

Han säger att han till punkt och pricka följde sin extremt tydliga spelplan.
-Utifrån taktiken är jag väldigt nöjd med hur jag spelade. Jag hade inte mer i mig i dag.

Johansson är en perfektionist som inte lämnar ens minsta detalj åt slumpen.

Inför matchen mot Minasyan ägnade han fyra timmar åt uppvärmning, inbollning och behandling.

-Lelle Westermark som är Salks och Metropolis fystränare är med mig dessa veckor och han gör ett grymt jobb, säger ”Pim-Pim” som efter matchen la två timmar på ”efterarbete”.

På onsdagen väntar KLTK:s Alexander Watanebe Eriksson, jämngammal med Minasyan som trots förlusten var nöjd med sin insats i Salk-hallen.

-Jag hade inga förväntningar och följde min spelplan relativt väl. Jag gjorde en bra insats och det blev en bra fight men han var aningen bättre, säger Danderyd TK:s 16-åriga framtidshopp.

Här finns lottning och spelschema

Foto: Katarina Appelgren.

Skrivet av: Redaktionen - 2019 10 08